لیدر انقلاب فارس، فوت کرد

ساخت وبلاگ
چکیده : مهندس رجبعلی طاهری، لیدر انقلاب در فارس ظهر امروز دار فانی را وداع گفت.انتشار: سایت خبری تحل... با عنوان : لیدر انقلاب فارس، فوت کرد بخوانید :


 مرحوم مهندس رجبعلی طاهری، از لیدر انقلاب در فارس، و موسس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی استان فارس، امروز ظهر پس از 4 روز کما در شیراز دار فانی را وداع گفت.

مرحوم مهندس رجبعلی طاهری، زاده کازرون است. وی دوران کودکی را در کازرون گزارند و برای ادامه تحصیل در مقطع دبیرستان، وارد شیراز تا در کنار برادر ارشد خود مرحوم دکتر محمد حسن طاهری-از انقلابیون به نام فارس- در دبیرستان تحصیل کند. این دوران مصادف بود با دوران نهضت ملی و از همین رو او نیز همچون برادر خود وارد مبارزات سیاسی شد.

با سقوط دولت مصدق در تابستان 32، در حالی که مبارزان و سیاسیون تحت تعقیب و فراری بودند یا در زندان ها، او با دوستانش مبارزات خود را ادامه داد و برای اولین بار در اسفند 32 بازداشت شد.

در اواسط دهه 30 او به عنوان دانشجوی فوق لیسانس مهندسی راه و شهرسازی راهی دانشگاه تهران شد تا دوران جدیدی را در زمینه فعالیت های سیاسی دنبال نماید. وی در این دوران یکی از شاگردان مهندس بازرگان بود و از همین رهگذر با مبارزان و انقلابیون دیگر آشنا شد.

با شروع نهضت امام در سال 40، او به جمع یاران امام پیوست و در استان فارس به تبلیغ راه امام پرداخت.

در اواسط دهه 40 او سازمان مجاهدین اسلام را در فارس پایه گزاری کرد تا جوانان این دیار را از این طریق با مسایل انقلابی و اسلامی آشنا سازد. و همین امر باعث دستگیری و زندانی شدن او شد. ساواک این سازمان را تحت عنوان گروه مهندس طاهری معرفی می کرد.

با اوج گیری انقلاب، او در فارس شورای تظاهرات را درست کرد که بعدا با عضویت مهندس طاهری در شورای انقلاب ، این شورا نیز در شورای انقلاب ادغام شد. این شورا کار هدایت و برنامه ریزی تظاهرات ها و حرکت های نیروهای مسلمان و خط امام را در فارس عده دار بود.

با پیروزی انقلاب این شورا مسئولیت امنیت را نیز عهده دار شد و کمتر از یک ماه بعد شورای انقلاب و دولت موقت مسئولیت تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و کمیته های انقلاب در  فارس را به مهندس طاهری سپردند. مهندس طاهری نیز در همان اسفند57 سپاه را در فارس تاسیس نمود.

وی همچنین به عضویت شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی در آمد و در اولین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی از سوی مردم کازرون به مجلس شورای اسلامی دور اول راه یافت.

وی در مجلس اولین کسی بود که طرح عدم کفایت سیاسی بنی صدر را مطرح کرد. او همچنین از مخالفان شدید سیاست های اقتصادی سوسیالیستی مهندس میرحسین موسوی بود.

او بارها و بارها از سوی منافقین خلق مورد سوء قصدهای ناموفق  قرار گرفت.وی در هفتم تیرماه 60، اندکی قبل از انفجار به دلیل کارهای مربوط به حوزه انتخابیه خود سالن اجلاس شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی را ترک گفت. او در مسئله انفجار دفتر نخست وزیری و شهادت رجایی و باهنر ، اولین کسی بود که همان روز تشیع جنازه فهمید کشمیری با همدستی برخی از افراد فرار نموده است.

وی در اواخر دهه 60 فصلنامه انتظار را منتشر نمود. که در آن به واکاوی برخی مسایل مهم کشور پرداخت و همین امر باعث دستگیری وی شد.


در سال 72 وی به عنوان یکی از رقبای منتقد سیاست های اقتصادی دولت هاشمی رفسنجانی وارد گود انتخابات گردید.

وی متاسفانه چهار روز پیش به کما رفت و ظهر امروز دعوت حق را لبیک گفت.

تشییع جنازه ایشان ساعت هشت و سی دقیقه صبح روز جمعه 26 مهرماه از آستانه سیدعلاءالدین حسین به سمت دارالرحمه شیراز برگزار خواهد شد. 

مصیبت وارده را به خانواده محترم ایشان و هم چنین مردم انقلابی کازرون تسلیت عرض می کنم.

...
نویسنده : محمدمهدی اسدزاده بازدید : 80 تاريخ : چهارشنبه 24 مهر 1392 ساعت: 16:9

خبرنامه

عضویت

نام کاربري :
رمز عبور :